Miss Moon Beam
7Hei/101

Ekoilua

Kyllä taas pisti vihaksi kaupassa tuossa taannoin, kun jonotin pullonpalautusmaatille. Hienosti kauppa ajatellut ja laittanut kolme eri laaria, jonne voi asiakkaat sitten lajitella roskansa; Pahvi, Muovipussit, Sekajäte. Muovipussi laarin kyltissä vielä lukee erikseen EI lasia, EI muovipulloja.

Miksi sinä nuorukainen länttäsit kaikki ne ns. ei palautettavat pullot siihen muovipussi laariin?!?

Kyllä, kävi niin naamaan tämä kyseinen jätkän-pätkä. Raivo kuohusi sisälläni. Toiset miettivät nyt että mikäs kiihko-kierrättäjä täällä bloggaa. Ei, en mennyt tonkimaan pulloja sieltä muovipussien seasta, kunhan kirosin itsekseni. On harmi kun kauppa näkee vaivaa laittamalla eri lajittelu laareja ja ihmiset ei suvaitse käyttää niitä oikein.

Tästäpä päästään sitten aiheeseen Meidän perheen lajittelu ja ekoilu.

Olen hurahtanut täysin!

Bio-astiaa tällä hetkellä meillä ei ole. Muurais-ongelma laadultaan sen verran suuri. Mutta kun nämä pienet-pirulaiset on karkoitettu niin Bio tulee takaisin.

Sekajäte pussitellaan tälläisiin, koska kaupan muovipusseja meillä ei käytetä.

Perheemme käy kerran viikkoon ruokakaupassa ja meillä ei muovisia ostokasseja osteta, ei sen jälkeen kun äiti laski summan kuinka paljon vuodessa kuluu euroja pelkkiin ostoskasseihin.Joten kangaskassit = Kauppakassit.

Jonkun verran limppareita juodaan meillä, mutta niitäkään ei enään osteta yksittäisinä pulloina. Meillä limppari ja vissyt valmistetaan Sooda Stream koneella.

Kaiken tämän lajittelun ja muun lisäksi nuorimmainen poika on kestopeppu (yövaippa kylläkin vielä kertis), vanhin opettelee kuivaksi, joten harkkahousuja käytössä (yö ja päikkärivaippa on kertis.) Ja kun kaupasta ostetaan ruokia niin äiti katsoo päällimmäisenä kotimaista ja suuria eriä ostetaan kerralla. Vähemmän pakkausmateriaalia ja vähemmän myrkkyjä.

Vaatteet koko perheelle, lelut, kodintarvikkeet yms tulee pääosin kirpputoreilta. Ainoastaan lastenkengät ostetaan uutena.  Ruuanlaitossa suosin uunin käyttöä ja isompia satseja kerralla, jotta päivällisestä riittää myös seuraavan päivän lounakseen.



Comments (1) Trackbacks (0)
  1. Samalla lailla tulee itekin kierrätettyä. :) Biojäte menee tosin vielä sekajätteen kanssa kun ei ole kompostia…


Leave a comment


No trackbacks yet.